Górski Półmaraton Pętli Tatrzańskiej i Kurs na Chełmską


Data wpisu: 4 lipca 2013 r.
Ostatnie zmiany: 4 lipca 2013 r.
Autor: SFX

Trasa KROSu bez mapy! Nawigacja opisowa :)

Naszła mnie taka myśl, w jaki sposób przedstawić przebieg trasy tym, którzy chcieliby ją naocznie poznać i ją "przetestować", a wizualizacja na mapie jest zbyt ogólna, by mogła pozwolić na jej właściwe pokonanie. Poniżej prezentuję więc opis trasy, z którym można przemieszczać się po kolejnych jej zakamarkach :). Ciekaw jestem, czy Wam się uda. Na moment stanę się leśną "nawigacją" :).

Opis może wydać się skomplikowany, ale na czas zawodów trasa będzie bardzo dobrze oznaczona - tak, by wszystko było jasne :). Opis nie prezentuje przebiegu zawodów od ich startu (brama wjazdowa na teren Sanktuarium) lecz odnosi się do pełnej pętli trasy od szczytu, do szczytu (gdzie usytuowane jest miejsce zakończenia okrążenia / początek kolejnego / meta).

1. Okrążenie zaczynamy na szczycie Góry Chełmskiej, w miejscu gdzie kończy się asfaltowy podbieg (biegnący zgodnie z ruchem wskazówek zegara od bramy terenu sanktuarium przy parkingu). W tym miejscu rozpoczynamy, kontunuując bieg po asfalcie okrążającym Sanktuarium, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, łagodnym łukiem w prawo. Po lewej stronie mijamy sklepik z pamiątkami i bramkę wejściową do klasztoru.
2. Skręcamy w lewo na zbieg, na 90-stopniowym zakręcie zbiegając z asfaltu.
3. Pierwsza w prawo-skos, zbieg. Biegniemy cały czas w dół "po głównej", dobiegamy do łączącej się ścieżki i skręcamy łagodnie w prawo.
4. Biegniemy do drogi Słupskiej, skręcamy w lewo, wąską ścieżką, ok. 10 metrów przed jezdnią.
5. Skręcamy w lewo, na "główną ścieżkę", na lekki zbieg.
6. Przebiegamy prosto przez skrzyżowanie, pokonujemy ok. 100-metrowy ostrzejszy fragment zbiegu, skręcamy ostro w lewo tuż za nim (na rozwidleniu w trzech kierunkach).
7. Biegniemy ok. 1 km "po głównej" - mijamy m.in. linię wysokiego napięcia. Na zbiegu kierujemy się lekko w prawo, omijając zakręt w lewo-skos pod górkę. Po jego minięciu, po ok. 30-40 metrach na skrzyżowaniu skręcamy w lewo pod piaszczystą górkę.
8. Za górką (po ok. 150 m) omijamy lub przeskakujemy przez powalone drzewo.
9. Biegniemy cały czas prosto (łącznie ok. 1 km), mijamy kolejne niewielkie wzniesienia. Docieramy do ostrzejszego zbiegu, na którego nawierzchni miejscami znajdują się cegły i kamienie. Wbiegamy prosto pod górkę, zbiegamy. Przed nami kolejny podbieg, tym razem trochę dłuższy. Docieramy do zbiegu, który w pierwszej części podzielony jest pośrodku nasypu. Kontynuujemy zbieg do końca.
10. Na końcu zbiegu skręcamy w prawo na łukowaty lekki zbieg (na wprost widać kolejny podbieg). Biegniemy po łuku w lewo.
11. Na skrzyżowaniu, w końcowej części łuku w lewo, skręcamy ostro w lewo pod górkę w kierunku niebieskiego szlaku.
12. Po ok. 50-80m podbiegu mijamy skrzyżowanie biegnąc prosto.
13. Kontynuujemy bieg przez ok. 300 metrów po "lekko falującej" prostej. Na skrzyżowaniu (z pięcioma zakrętami) wybieramy prawo-skos.
14. W trakcie zbiegu docieramy do szerszej ścieżki, skręcamy w nią łagodnie w prawo.
15. Biegniemy ok. 200 metrów do skrzyżowania, po prawej stronie widzimy przy drzewie drewnianą "konstrukcję", prosto widać altankę i pozostałą część parku linowego. Wtedy skręcamy ostro w lewo na mały mostek z drewnianych belek.
16. W tym miejscu pozostało nam 1200 metrów do zakończenia okrążenia. Kontynuujemy bieg po prowadzącej nas wąskiej ścieżce.
17. Po ok. 150 metrach, na lekkim rozwidleniu wybieramy prawo-skos. Kontynuujemy bieg przez ok. 700 metrów po prowadzącej nas wąskiej ścieżce, złożonej w większości z podbiegów.
18. Docieramy do miejsca, gdzie po prawej stronie widzimy parking. Biegniemy wciąż prosto wypatrując wąskiej ścieżki pomiędzy zielenią "na wprost".
19. Po kilkunastu metrach "przesmyku" docieramy do asfaltu, na którym skręcamy w lewo.
20. Po pokonaniu 290 metrów asfaltu jesteśmy ponownie w miejscu startu.